Späť hore
Zdieľať

Save Kratom – analýza PhDr Jacka Henningfielda

admin 30. septembra 2021 0 komentárov

Čo je kratom

Kratom, prvýkrát vedecky popísaný roku 1839 ako Mitragyna Speciosa, je vždyzelený tropický strom z čeľade morenovitých a jeho príbuznými sú napríklad kávovník, chinínovníka či u nás rastúceho lipkavca.

Vo svete je známy aj pod názvami Biak, Ketu, Kakuam, Ithang, alebo Thomu. Druhové meno Speciosa znamená krásna, ozdobná.

Dorastá do výšky až 25 metrov s priemerom kmeňa do 90 cm, tmavé a vždy zelené zašpicatené lesklé listy sú až 20 cm dlhé s výraznou žilnatinou.

Drobné žlté kvety vyrastajú vo zväzkoch na koncoch konárov, oblasťou prirodzeného výskytu sú krajiny juhovýchodnej Ázie – Thajsko, Mjanmarsko, Indonézia, Malajzia, Papua Nová Guinea a ďalšie.

Pôvodne sa v týchto krajinách používali čerstvé alebo sušené listy napríklad pri varení v kuchyni. Do listov ľudia balili ryby, prípadne sa pridávali ako korenie pri dusení mäsa.

Najčastejšie sa z nich však pripravoval čaj, len zriedkakedy sa listy využívali pre fajčenie. Nie je však vôbec zaznamenané, že by bol v týchto krajinách pôvodu Kratom využívaný pre zberateľské a dekoratívne účely ako je tomu dnes.

Užívanie kratomu malo aj významnú sociálnu úlohu, napr. V Thajsku býval tradične ponúkaný hosťom, ako súčasť legiend a rituálov mal tiež duchovne-náboženský význam.

V oblastiach prirodzeného výskytu bol Kratom významnou bylinou tradičnej medicíny. Manuálny robotníci (rybári, farmári) v severnej Malajzii a južnom Thajsku bežne používali listy k zlepšeniu produktivity práce a na zmiernenie únavy.

Vidiecki ľudia zase využívali listy k samoliečbe bežných zdravotných problémov (hnačka, horúčka a bolesť), prípadne ako obklad na rany. V devätnástom storočí bol v Malajzii a Thajsku používaný tiež pri liečbe závislosti na ópiu.

Pure Kratom | Mitragyna Speciosca |

Kratom | Mitragyna Speciosca |

 

História Kratomu

Kratom bol prvýkrát predstavený v západnom a európskom svete, a to keď holandský botanik Pieter Korthals začal študovať túto rastlinu v roku 1831. Korthals ju pomenoval Mitragyna Speciosa v roku 1839.

Pomenovanie vybral podľa toho, že má tvar blizny pripomínajucu mitru (ceremoniálna pokrývka hlavy užívanou biskupom či pápežom). Druhý názov speciosa znamená latinsky krásna či ozdobná.

Prvá známka skutočného laboratórneho výskumu tejto rastliny bola zaznamenaná v roku 1907, kedy boli jej vzorky odoslané na univerzitu v Edinburghu. Tu boli alkaloidy prvýkrát izolované vďaka práci britského botanika L. Wraya a boli ďalej študované.

V priebehu niekoľkých rokov prišlo viac lekárskych štúdií o týchto alkaloidoch, v roku 1930 ho I. H. Burkill študoval a navrhol pre použitie v tradičnej medicíne na liečbu hnačiek a horúčky.

Rastlina získavala čoraz viac pozornosti a začala byť postupne v niektorých krajinách zakazovaná. V roku 1943 prijala vláda Thajska zákaz pre držanie a predaj kratomu.

Aby sa obmedzilo šírenie v Malajzii, aj tu bol zakázaný a regulovaný podľa zákona a to v roku 1952.

V 90. rokoch 20. storočia podporilo povedomie o tejto rastliny zvyšujúca sa migrácia ľudí z juhovýchodnej Ázie do Európy a Spojených štátov (USA).

Spotreba kratomu sa začala zvyšovať mimo pôvodnej oblasti, to uľahčilo šírenie informácií o Kratome.

V roku 2016 sa odhadovalo, že len v USA ponúkalo Kratom na predaj viac ako 10 000 maloobchodných predajní.

Odbyt našli u zopár miliónov spotrebiteľov s odhadovaným ročným obratom 207 miliónov amerických dolárov.

V Českej republike a na Slovensku je jeho predaj a aj držanie stále legálny, rovnako tak v Nemecku,  v Maďarsku, v Španielsku, v Holandsku, vo Fínsku, v Dánsku a v Nórsku.

Zakázaný je v rámci Európy, napríklad v Poľsku, či Rumunsku.

Pestovanie a spracovanie kratomu sa stalo ekonomicky významným predovšetkým v Indonézii, kde je to umožnené vhodnými klimatickými podmienkami a tolerantnou legislatívou.

Tu dostáva dostatočné množstvo slnečného svetla, vlahy a stabilnú teplotu vzduchu, ktorá neklesá pod 18 ° C.

Kratomové plantáže v súčasnosti poskytujú desaťtisíce pracovných miest a pestovanie kratomu by nemalo byť podľa aktuálnych dostupných informácií zakázané.

Legislatíva Slovenskej republiky

Produkt nie je v Slovenskej republike schválený ako potravinový doplnok. Môže sa predávať iba ako zberateľský predmet.

Tu začina celý konflikt

Konflikty sú súčasťou života. Je potrebné ich riešiť, nie sa im vyhýbať.

Tu vzniká konflikt medzi uživateľom a legislatívou Slovenskej republiky.

Legislatíva Slovenskej republiky zakazuje akékoľvek informacie a popis produktu. Informovanosť užiaveľov považujeme za kľúčovú povinnosť, ak by boli plne informovaní a prečítali by si všetky informácie o Kratome, tzn dávkovanie, užívanie, prestávky medzi užívaním, nedochádzalo by k nedorozumeniam ako sú napríklad mierna závisloť.

Áno mierna závisloť, pretože silná zavisloť pri Kratome neexistuje, ak je niekto závislý, tak určite nie na Kratome ale na inej látke ktorú užíva alebo si ju do Kratomu pridáva.

Zákaz kratomu neprinesie nič, len ďalšiu kriminalitu a zbytočné tresty!

Súčasnosť je dobou, kedy takmer neexistuje oblasť v živote človeka, ktorá by nebola „podchytená“ právnou úpravou. V oblasti práva trestného, je trendom rozširovanie o nové skutkové podstaty trestných činov.

Okrem vytvorenia nového čierneho trhu pre 10.000+ Slovenských užívateľov, sa zapríčiní hlavne strata na daniach pre štátnu pokladnicu.

Rovnako ako stratu dôvery vo spravodlivý systém, pretože všetci tí, ktorí Kratom užívali, vedia že sa nejedná o žiadne skryté zlo a že rozhodne nepatrí na zoznam omamných látok, psychotropných látok ako sú marihuana, pervitín či heroín.

Je to asi podobné ako postaviť vedľa seba čiernu a bielu, nebo a peklo, skrátka úplne protichodné svety.

Kratom nám dala príroda a v mieste jeho pôvodu, ktorým je Indonézia na neho tisíce rokov nedajú dopustiť!

Legislatíva Slovenskej republiky

Legislatíva Slovenskej republiky

Fyzické účinky

 • Stimulácia a sedácia – Kratom môže pôsobiť ako stimulant aj ako sedatívum v závislosti na dávke. Sedatívne a stimulačné účinky sa môžu vyskytovať súčasne rozporuplným spôsobom, čo vedie k pocitu, že človek je pod napätím ale aj uvoľnený.
 • Fyzická eufória – Kratom spoľahlivo produkuje fyzickú eufóriu pri vyšších dávkach. Táto eufória však nie je tak intenzívna a je zanedbateľna ako eufória pri opioidoch, ako sú heroín alebo oxykodón. Samotný pocity možno opísať ako mierne pocity intenzívneho fyzického pohodlia, tepla, lásky a spokojnosti.
 • Úľava od bolesti – Kratom môže vyvolať výraznú úľavu od bolesti, pričom niektorí užívatelia uvádzajú, že vysoké dávky kratomu vyvolávajú analgetické účinky podobnú ako 20 mg hydrokodónu (bežne známemho ako „Vicodin“).
 • Potláča kašeľ.

Vedľajšie účinky pri vyššej dávke

 • Nevoľnosť – so silnými dávkami alebo častým opakovaným dávkovaním sa môže dostaviť nevoľnosť či zvracanie.
 • Zvýšené potenie.
 • Žalúdočné kŕče.
 • Potlačenie chuti do jedla.
 • Zápcha.
 • Zmena telesného pachu – Kratom môže spôsobiť, že moč získa výrazný a nepríjemný zápach. Aj pikantné jedlo môže zosilniť pach moču, zatiaľ čo špargľa, káva a cesnak mu dodávajú ešte výraznejší zápach. Lieky, ako je penicilín, môžu tiež ovplyvniť spôsob, akým moč páchne. Toto všetko je však úplne neškodné. Pach moču zmizne, keď daná látka telo opustí.
 • Znížené libido.
 • Závrat.

Kognitívne funkcie

Kognitívne účinky kratomu možno rozdeliť na niekoľko zložiek, ktoré sa postupne zvyšujú k úmernej dávke. Najvýznamnejšie z týchto kognitívnych účinkov všeobecne zahŕňajú:

 • Potlačenie úzkosti
 • Kognitívna eufória
 • Zosilnenie snov
 • Zvýšené ocenenie hudby
 • Zlepšené sústredenie – K zvýšeniu sústredeniu dochádza pri nižších dávkach a postupne mizne, ak sa dávka zvyšuje prevládajú sedatívne až euforické účinky.
 • Zvýšenie motivácie
 • Ospalosť – Niektoré odrody kratomu dokážu uživateľa unaviť, sú to hlavne červené odrody ktoré prehlbujú spánok podobne ako CBD.
 • Myšlienková akcelerácia

Účinky Kratomu

Účinky Kratomu a samotný Kratom je jednen z najvariabilnejších účinných prírodných produktov, pretože každá odroda nám ponúka tri základné farby a prináša tak širokú škálu rôznych účinkov.

Existuje mnoho odrôd tejto rastliny a každá rastie v špecifických podmienkach a na inom území Juhvýchodnej Azií, napríklad Borneo (ostrov Borneo) alebo Bali (ostrov Bali), ale nie vždy to platí, Kratom pochádza napríklad aj z Thajska.

Odrody Kratomu sa rozdelujú podľa farby žiliek listov, ktoré priebežne kontrolujú tamojší poľnohospodári a ešte pred zberom zistujú obsah alkaloidov, aby vedeli kedy presne môžu zberanie zahájiť.

Účinky podľa farby listov

Červený Kratom

Tento Kratom je vďaka svojej povahe a jeho účinkom najpopulárnejší po celom svete. Po užití červeného Kratomu sa dostaví pocit uvoľnenia a jemnej sedácie podľa dávky. Je to Kratom vhodný skôr na ten večer pri oddychu s priateľmi, ale v menšom množstve môže pôsobiť aj jemne stimulujúco.
Používa sa aj na tlmenie fyzickej bolesti a pomáha aj na úzkosť a depresiu.

– potláča úzkosť
– dobrý na stres
– pomáha na črevné problémy
– na spánok (vačšia dávka)
– potláča bolesti kĺbov a iné typy bolestí

 

červený kratom

 

Biely Kratom

Kratom z bielych listov je historicky najviac úžívaným našimi predkami z oblasti Ázie a to hlavne na tvrdú prácu a veľa energie. Tento Kratom rozhodne stojí za to vyskúšať a pomáha hlavne ľuďom, ktorí potrebujú byť stále pripravení, flexibilní a majú veľa práce. Napríklad si ho môžete ráno vychutnať namiesto kávy.

– energický
– jemná eufória
– potláča stres a úzkosť
– pomáha na koncentráciu

 

biely kratom

 

Zelený Kratom

O tomto druhu by sa dalo povedať, že je takým pomyselným stredom medzi bielym a červeným Kratomom. Zelený Kratom teda zahrňuje viacero účinkov, ktoré sa líšia hlavne od veľkosti užitej dávky.

Táto široká škála účinkov, od energie cez eufóriu až k príjemnej sedácie robí tento druh veľmi oblúbeným hlavne na zábavu v spoločnosti ľudí s priateľmi, ale aj doma s rodinou. Zelený Kratom je perfektný na prvý zážitok s touto rastlinou, hlavne preto, že je krásne variabilný.

– eufória
– potláča úzkosť
– odstraňuje stres
– potláča všetky typy bolestí
– energia
– príjemná sedácia (vačšia dávka)
– komunikatívnosť

zelený kratom

Všetky účinky Kratomu sa odrážajú nie len od veľkosti dávky, ale aj jednotlivo od každého užívateľa. Preto by mal každý začiatočník najprv spomaliť a postupne si nájsť vlastný spôsob a veľkosť dávkovania.

Úľava od bolesti

Kratom je účinným prostriedkom ako sa zbaviť až stredne silnej bolesti a to aj pri ochoreniach ako osteoartritídaosteomalaciaosteoporózachronická bolesť chrbta, reumatoidná artritída či bolesť kĺbov.

Je to môžné vďaka dôležitým alkaloidom, ktoré rastlina obsahuje. Tieto alkaloidy sa viažu na opioidné receptory, nie sú to však opiáty.
(to však neznamená, že ľudia nedokážu Kratom zneužívať a preto treba brať ohľad pri zaradení rastliny do svojej bežnej rutiny).

Kratom nie je opiát, no spôsobuje zvýšenie uvoľňovania enkefalínov a endorfínov, ktoré utlmujú prenos signálov bolesti v mozgu a práve preto pôsobí podobne ako niektoré lieky proti bolesti.

Pomoc pri sústredení na prácu či štúdium

Kratom dokáže zvýšiť motiváciu a chuť byť produktívnejším a celkovo z efektívniť váš pracovný čas.
Najvýznamnejšie alkaloidy Kratomu (7-hydroxymitragynín a mitragynín) svojou účinnosťou a väzbou na opioidné receptory pomáhajú ľuďom pracovať efektívnejšie, s chuťou a motiváciou a tiež neporovnateľne s väčšou koncentráciou a vytrvalosťou.

Užitie rastliny okrem toho uvoľňuje upokojujúce látky ako je napríklad dopamín či serotonín, ktoré okrem relaxačného účinku tiež zvyšujú sústredenie, ale tiež motiváciu potrebnú na riešenie rôznych problémov alebo úloh. Preto ľudia vedia Kratom oceniť už takmer po celom svete.

Je rovnako vhodný pre tých čo pracujú fyzicky, ako aj pre psychicky vyčerpávajúcu prácu.

Kratom a fitness

Napriek tomu že je Kratom v tomto sektore menej známy, tak je naozaj pravdepodobné, že sa to v blízkej budúcnosti môže zmeniť.
Pri správnej dávke sa dá dosiahnuť naozaj citeľné zvýšenie energie, sebavedomia a motivácie k tvrdému tréningu.

Ak sa vrátime k základom účinkov, tak je to naozaj ideálna kombinácia a stojí to za skúšku dať šancu takejto predtréningovke.

Ten kto chodí cvičiť alebo robí nejaký šport tak vie, že sa pred tréningom zvykne dávať napríklad kofein.

Zaujímavé však je, že káva a Kratom sú si veľmi príbuzný, pretože sú z rovnakej čeľade. Takže by to dokonca mohlo tvoriť aj zaujímavú kombináciu.

Účinky Kratomu zvyšujú aj vytrvalosť a prah bolesti, čo by mohlo pomôcť pri silových tréningoch a tiež je vhodný na kardio spojené s chudnutím, keď že veľa krát aj znižuje chuť do jedla.

Ako reaguje na Kratom náš organizmus

V závislosti od kmeňa môže kratom pôsobiť upokojujúco alebo aj stimulant. Dve zlúčeniny Mitragynín a 7-α-hydroxymitragynín, sa interagujú s opioidnými receptormi v mozgu a spôsobujú sedáciu, miernu eufóriu a ako stimulant, sa interaguje aj s inými receptormi v mozgu.

Je Kratom bezpečný?

Ak je produkt čistí, bez prímesí a dobre skladovaný, čiže v suchu, chlade a v tme, tak je v primeranej dávke, bez kombinácie s inými látkami považovaný za bezpečný.

Treba si však uvedomiť, že kratom je mierne návyková látka a treba k nej pristupovať s opatrnosťou, tak isto ako s každou inou látkou ( káva, alkohol, energetické drinky a pod )

Za čistotu Kratomu zodpovedá dodávateľ ale hlavne predajca

Laboratórne testy

Testovanie produktov Mitragyna Speciosa  je vykonávané tretími stranami, laboratórne testy slúžia ako dôkaz, že to, čo spoločnosť u svojho výrobku uvádza, je pravda.

Toto odvetvie je vysoko neregulované, čo vedie k tomu, že neetický výrobcovia Kratomu tzv scammers,  umelo zveličuje a klamú o obsahu alkaloidov a nebezpecných látok vo svojich produktoch.

Niektoré spoločnosti dokonca predávajú výrobky, ktoré môžu byť kontaminované ťažkými kovmi, pesticídmi alebo inými škodlivými látkami.

Nájdenie kvalitného Kratomu je výzvou aj pre tých najinformovanejší zákazníkov.

To je okamih, kedy prichádza k slovu testovanie treťou stranou. Výrobca Kratomu zašle vzorku svojho produktu k nezávislej testovacej spoločnosti.

Táto spoločnosť prevedie vlastné testy a poskytne výsledky.

Takýto postup zvyšuje dôveru u dodávatela Kratomu, pretože je menej pravdepodobné, že by spoločnosť tretej strany o výsledkoch svojich laboratórnych testov klamala.

Mnoho z týchto spoločností je v tomto odvetví vysoko cenených, ich reputácia je udržiavaná poskytovaním konzistentného a presného testovania.

Celým účelom testovania treťou stranou (nezávislým laboratóriom), je poskytnúť objektívnu analýzu Kratom produktov.

Tieto testy sa používajú na označenie kvality, čistoty a účinnosti Kratomu.

Podľa môjho názoru, testovanie treťou stranou je na dnešnom trhu dosť zásadné, malo by byť povinné u každeho predajcu. My navrhujeme že laboratorné testy, by nemali byť starsie 3 mesiace, maximálne až 6 mesiacov.

Ďalej navrhujem aby každy predajca Kratomu mal povinnosť, spraviť si tuzemské laboratórne testy.

V dnešnej dobe je Kratom vysoko neregulovaný, čo e-shopom a jednotlivcom uľahčuje podvádzať o kvalite alebo účinnosti ich produktov.

Niektoré spoločnosti to robia preto, aby zarobili aj na nekvalitnom (alebo dokonca kontaminovanom) Kratome. Niektoré spoločnosti preháňajú údaje, aby zvýšili predaj.

Navrhujem tuzemské laboratórne testy.

Každý dobrý výrobca vie, že priemysel plný podvodníkov a predaj falošných produktov im z dlhodobého hľadiska nepomôže.

E-shopy zverejňujú laboratórne výsledky pre každú šaržu, aby verejne ukázali, že to, čo inzerujú je naozaj to čo dostávate.

To je silný indikátor čestnosti. Spoločnosti, ktoré nedržia krok s testovaním svojich produktov, sa nedostanú do problémov s regulačnými orgánmi, ale nie je to dobrou známkou čestného konania voči zákazníkom.

Takýto produkt by si kupil len neinformovaný zákaznik, tu sa dostaváme znova do konfliktu s legislatívou Slovenskej republiky.

Nezávislé laboratórium môže testovať rad rôznych vecí. Každý test musí byť vykonávaný samostatne.

Kratom je na Slovensku testovaný na ťažké kovy (Kadmium, Ortuť, Olovo), salmonelu a tiež streptokoky.

Spoločnosti môžu poskytnúť svojim zákazníkom naozaj vysoko kvalitný produkt a to je hlavný cieľ všetkých Slovenských predajcov.

Ak predajca urobí všetko pre to, aby ponúkol špičkové produkty, jediný spôsob, ako to skutočne dosiahnuť a oddeliť sa, od neetických predajcov, je nezávislé laboratórne testovanie.

Správa – The American Kratom Association (AKA) 

Podľa komplexnej analýzy doktora PhDr Jacka Henningfielda, potenciál kratomu nie je väčší ako voľne sa vyskytujúce rastliny v prírode, ako sú muškátový oriešok, chmeľ, ľubovník bodkovaný, harmanček, guarana, orech kola, mak, káva a levandula.

Výskum publikovaný pred viac ako desiatimi rokmi dospel k záveru že Kratom je stále viac uznávaný ako liek, s ktorým si ľudia liečia chronické bolesti.

Štúdia z roku 2010 publikovaná v časopise The International Journal of Drug Policy uviedol, že Kratom (Mitragynina Speciosa) bol opísaný ako cenovo dostupný, ľahko zohnateľný a aj napriek dlhodobému užívaniu nemajú uživatelia žiadne závažné vedľajšie účinky.

The American Kratom Association

The American Kratom Association

V súvisiacej štúdii výskumu publikovaným v časopise Journal of Psychoactive Drugs sa uvádzajú zistenia, že pravidelní užívatelia Kratomu, nepociťujú závažné poruchy svojho sociálneho fungovania, aj napriek tomu že sú mierne závislí na Kratome.

Zistenia poukazujú na to, že chronické podávanie Kratomu nenarušuje sociálne fungovanie užívateľov a ich duševnú hygienu.

Ak by bol kratom u nás zakázaný, tak užívatelia kratomu, ktorí používajú kratom ako alternatívnu liečbu proti bolesti či dokonca obmedzenie klasických alternatívných liečiv, by pre nich predstavovalo oveľa väčšie bezpečnostné riziko.

Používanie voľne predajných liekov má významne nepriaznivý vplyv na zdravie, vrátane vážnych problémov s pečeňovou toxicitou, s používaním klasických silných liekov, vystavujú užívateľa k značnému riziku nebezpečnej závislosti, tzv lieková závislosť.

Jack Henningfield, Ph.D. - Pinney Associates

Jack Henningfield, Ph.D. – Pinney Associates

 

Bezpečnostný profil Kratomu

Storočia používania Kratomu v juhovýchodnej Ázii má dlhodobu históriu, nedochádza k predávkovaniam alebo k úmrtiam súvisiacich s užívaním Kratomu v Ázii či v USA.

V analýze publikovanej v USA the American Chemical Society Medicinal Chemistry Letters z roku 2017, kde sa uskutočnila diskusia o Kratome, dospeli k tomu, že Kratomu nespôsobil žiadne úmrtia na predávkovanie.

Primárne alkaloidy kratomu Mitragynin a 7-hydroxymitragynin

Samotná rastlina Mitragyna Speciosa neobsahuje z uvedených alkaloidov žiadnu nebezpečnú úroveň. Článok, ktorý bol publikovaný v Addiction Biology v júni 2018, sa autoritatívne zaoberá touto otázkou a usudzuje, že Mitragynin nemá potenciál pre zneužívanie a podobne ani 7-hydroxymitragynin nemá potenciál pre zneužívanie Kratomu.

Jeden zo svetových expertov na závislosť a účinky liekov, kognitívny a centrálny nervový systém, Dr.Jack Henningfield zdôraznil dôležitosť týchto zistení.

Toto je dôležitá štúdia, ktorá sa zaoberá návykovosťou Kratomu, Dr.Jack Henningfield z Pinney Associates dokazuje, že hlavná prirodzene sa vyskytujúca zložka zodpovedná za účinky Kratomu Mitragynín, má veľmi nízky potenciál pre zneužívanie Kratomu.

Druhá látka 7-hydroxymitragynin, ktorá sa prirodzene vyskytuje na tak veľmi nízkych úrovniach, že to môže mať minimálne zdravotné následky.

7-hydroxymitragynin nemá žiadny potenciál pre zneužívanie Kratomu.

Zistenia nezodpovedajú tvrdeniam FDA ( U.S. Food and Drug Administration ), že kratom je opioid podobný omamným či psychotropným látkam

Pri regulácii produktov by sa mohli stanoviť štandardy, ktoré zaistia, že žiadny z produktov nebude obsahovať hladiny Mitragynínu a 7-hydroxymitragyninu presahujúce hodnoty ktoré sú bežne prítomné v listoch a v produktoch kratomu.

Celá správa tu: Správa – The American Kratom Association (AKA) EN

Zdroj študie: The American Kratom Association (AKA)

 

Johns Hopkins University School of Medicine

Podľa užívateľského prieskumu, môže mať prírodný Kratom terapeutické účinky a relatívne nízky potenciál zneužitia či poškodenie zdravia.

zdroj – hopkinsmedicine.org

PhDr Albert Garcia-Romeu, inštruktor psychiatrie a behaviorálnych vied lekárskej fakulty na Univerzite Johna Hopkinsa, má nové zistenia ktoré naznačujú, že Kratom nepatrí do kategórie drog.

Existuje relatívne nízka miera zneužitia a môže byť lekársky preskúmaný pri možnej liečbe proti bolesti a pri poruchách užívania opiátov.

Štúdia z roku 2015 v Thajsku, ktorá uvádza, že ľudia v Ázii, úspešne užívajú Kratom na liečbu závislosti od opiatov celé desaťročia.

Súčasný prieskum Garcia-Romeu hovorí, že on a jeho tím zapísali 2798 ľudí, aby zahájili online prieskum o použivaní Kratomu.

Pozvali účastníkov online a prostredníctvom sociálnych médií, ako aj prostredníctvom AKA ( American Kratom Association ).

Celkovo boli používatelia väčšinou belosi, vzdelaní a stredného veku.

90% z nich boli belosi.

61% užívateľov boli ženy.

6% uviedlo, že sú mnohonárodnostní.

1,5% uviedlo, že sú domorodí Američania alebo Havajčania.

0,5% uviedlo, že sú Ázijci.

0,4% uviedlo, že sú Afroameričania.

Účastníci mali priemerný vek 40 rokov

84% účastníkov uviedlo, že má vysokoškolské vzdelanie.

Z týchto účastníkov ďalej uviedlo že:

91% uviedlo, že kratom uživajú v priemere dvakrát denne, kvôli zmierňeniu bolesti ako sú bolesti chrbta, ramien a kolien,

67% pri úzkosti

65% pri depresii

41% účastníkov z prieskumu uviedlo, že Kratom užívajú na liečbu abstinenčného príznakov od opioidov.

35% účastníkov uviedlo, že kratom užívaju dlhšie ako rok, bez toho, aby užívali opioidy na predpis.

Opiaty na predpis nesú riziko smrteľného predávkovania, čo dokazuje viac ako 47 000 úmrtí na predávkovanie opiátmi v USA v roku 2017, hovorí Garcia-Romeu.

V porovnateľnom období bolo hlásených menej ako 100 úmrtí súvisiacich s Kratomom a väčšina z nich zahŕňala zmiešanie s inými liekmi alebo v kombinácii s už existujúcimi zdravotnými problémami.

Tretina účastníkov prieskumu uviedla, že má mierne nepríjemné vedľajšie účinky s Kratomu, ako je zápcha, podráždený žalúdok alebo letargia ktoré väčšinou ustúpili do jedného dňa.

Iba 1,9% uviedlo, že vedľajšie účinky sú dostatočne závažné na to, aby vyhľadali lekársku pomoc, ako sú pocity z vysadenia, úzkosť, podráždenosť, depresia, nespavosť, keď kratom pominul.

Menej ako 10% účastníkov uviedlo pozoruhodné abstinenčné príznaky súvisiace s Kratom

Hoci zistenia ukazujú, že Kratom je podľa týchto správ relatívne bezpečný, neregulované liečebné doplnky vyvolávajú obavy v súvislosti s kontamináciou alebo vyššími dávkami aktívnych alkaloidov, čo by mohlo zvýšiť negatívne vedľajšie účinky a škodlivé reakcie, hovorí Garcia-Romeu.

To je dôvod, prečo chce FDA (  U.S. Food and Drug Administration ), aby sa kratom reguloval , vyžadovalo by sa testovanie na nečistoty a udržiavanie bezpečných hladín aktívnych alkaloidov.

V opačnom prípade hrozí pri neregulovaných výrobkoch riziko nebezpečných aditív a problémy s dávkovaním.

Garcia-Romeu ďalej dodáva, že nie sú k dispozícii dostatočné údaje o tom, či je možné sa predávkovať s Kratomom alebo s integráciou alkoholu alebo inými drogami.

Vedci tiež navrhujú, aby boli ľudia opatrný a nemiešali Kratom s inými liekmi alebo doplnkami, a aby sa vždy porozprávali so svojim lekárom.

Okrem Garcia-Romeu sú autormi štúdie David Cox, Kelly Dunn, Roland Griffiths z Johns Hopkins a Kirsten Smith z NIDA ( National Institute on Drug Abuse )

Johns Hopkins University School of Medicine

Johns Hopkins University School of Medicine

 

Porovnanie – Kratom vs Alkohol

Alkohol, ktorý patrí medzi najčastejší rizikový faktor úmrtia a poškodenia zdravia v populácii, priamo ovplyvňuje:

 • látkovú premenu
 • nervový systém – kognitívne funkcie,
 • znižuje sebaovládanie,
 • zvyšuje emotívnosť, impulzívnosť, sebavedomie a agresivitu.
 • Alkohol je všeobecne vnímaný ako spoločensky akceptovaná, „legálna droga“.
 • Podľa zistení SZO sa nadmerné pitie podieľa na vzniku viac ako 60 chorôb a poškodení zdravia.
 • Nezanedbateľné sú tiež sociálne poškodenia zapríčinené nadmerným pitím – disharmonické rodiny, znížený pracovný výkon, strata práce, spoločenské konflikty a priestupky.
 • Vplyvom škodlivého užívania alkoholu vznikajú akútne a chronické ochorenia, pri ktorých je alkohol hlavnou alebo spolupodieľajúcou sa príčinou.
 • Medzi akútne ochorenia, pri ktorých je alkohol hlavnou príčinou ich vzniku, sa zaraďujú: akútna alkoholická psychóza otrava alkoholom, otrava metylalkoholom
 • Medzi chronické ochorenia, pri ktorých je alkohol hlavnou príčinou ich vzniku, patria: organické poškodenie centrálneho nervového systému, alkoholická polyneuropatia, alkoholická myopatia, alkoholická kardiomyopatia, alkoholická gastritída, alkoholická hepatopatia a chronická pankreatída.
 • Medzi akútne poškodenia zdravia, na ktorých sa alkohol spolupodieľa, patria: úrazy pri nehodách v doprave, utopenie, vdýchnutie žalúdkových zvratkov, úmyselné sebapoškodzovanie, samovražedný pokus, poranenia po napadnutí inou osobou
 • Medzi chronické ochorenia, na ktorých vzniku sa alkohol spolupodieľa zaraďujeme: rakovinu pier, ústnej dutiny, hltana a pažeráka, rakovinu konečníka, rakovina hrubého čreva diabetes mellitus (typ II.), hypertenznú chorobu, srdcové arytmie, ischemickú mozgovú príhodu, rakovinu pečene, rakovinu prsníka, epilepsiu, ischemickú chorobu srdca, varixy pažeráka a spontánny potrat.

V minulosti nebola závislosť od alkoholu považovaná za duševné ochorenie. Bola vnímaná prevažne ako porucha správania súvisiaca s charakterom osobnosti.

Už dlhšie obdobie rokov je však považovaná za ochorenie a ako taká je zaradená aj do oficiálnej MKCH s označením F10 – poruchy psychiky a správania zapríčinené užitím alkoholu.

Nadmerné užívanie alkoholu prispieva k zvýšenej návštevnosti psychiatrických zariadení a zvýšeniu počtu návštev s diagnózou F10 spojenou s psychiatrickými chorobami.

Počet osôb vyšetrených prvý krát na poruchy psychiky a správania zapríčinené užitím alkoholu v psychiatrických ambulanciách sa jednoznačne zvyšuje u mužov, a je podstatne vyšší ako u žien za obdobie rokov 2006 – 2011.

V súčasnosti sa koncentruje pozornosť aj na spotrebu alkoholu počas jedného posedenia tzv. nárazové pitie (bringedrinking). Je to nestriedme pitie definované ako 5 a viac pohárikov na jedno posedenie.

Podľa prieskumu EHIS z roku 2009 až 1,9 % Slovákov konzumovalo za posledných 12 mesiacov 6 a viac pohárov alkoholického nápoja na posedenie minimálne každý týždeň. Najvyššie percento populácie, ktorá takto hazardne konzumuje alkohol každý mesiac, patrí vekovej skupine 25 – 34 rokov.

Na jedno posedenie 6 pohárov alkoholu nikdy nevypilo 15 % mužov aj žien.

Údaje z populačného prieskumu Národného monitorovacieho centra pre drogy v roku 2010 na vzorke vyše 4000 obyvateľov SR vo vekovej skupine 15 – 64 rokov, dokumentovali široko rozšírenú skúsenosť Slovákov s alkoholom (91 %, resp. 82,7 % v skupine mladých vo veku 15 – 24 rokov).

Za posledný mesiac pripustilo konzumáciu alkoholu 60 % všetkých, resp. 52,6 % mladých. Minimálne raz týždenne konzumuje 5 a viac pohárov alkoholického nápoja 5,8 % mladých vo veku 15 – 24 rokov a 13,5 % minimálne raz mesačne.

Potvrdil sa aj vzťah medzi nárazovým pitím a fajčením a nárazovým pitím a experimentovaním s nelegálnymi látkami.

Na základe dodatočnej analýzy údajov z tohto populačného prieskumu a predchádzajúcimi prieskumami ÚV VM pri ŠÚ SR 1994 – 2006 sa vyprofilovali 2 rizikové skupinyosobitne ohrozené prokonzumnou klímou v spoločnosti, a to skupina mladých Bratislavčanov vo veku 15 – 24 rokov a druhou je mužská časť populácie.

Porovnanie – Kratom vs Tabak

Fajčenie ničí zdravie a to nekompromisne

O tom, či fajčenie škodí zdraviu alebo nie, netreba polemizovať. Čím skôr začne človek fajčiť, tým je väčšie riziko, že dostane rakovinu pľúc.

Fajčenie možno nazvať aj suchou destiláciou tabaku, pri ktorej sa uvoľňujú rakovinotvorné škodliviny vrátane stopových radioaktívnych látok a dostávajú sa priamo do pľúc.

Univerzitnej nemocnici sa pozreli na dôsledky tohto neduhu.

Rakovinu pľúc spôsobuje z 85% fajčenie

Fajčiari, ktorí tvrdia, že neriskujú rakovinu pľúc, sa mýlia.

Štatistiky hovoria jasne. „V 85% prípadov rakoviny pľúc je príčinou fajčenie

10% ľudí dostane túto chorobu v dôsledku pasívneho fajčenia

5 % sú dôvodom iné príčiny,“ vysvetľuje MUDr. Peter Kasan, zástupca prednostu Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky, oddelenia klinickej onkológie LF SZU a UNB Ružinov.

Čo sa týka šance na ochorenia, aj tu sú čísla nekompromisné.

Aktívni fajčiari majú 20krát vyššie riziko nádorového ochorenia ako nefajčiari,“ upozorňuje MUDr. Kasan z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Pľúca fajčiara sa zmenia na pľúca nefajčiara po 12. rokoch

Fajčenie spôsobuje zmeny v pľúcach a prestať fajčiť nikdy nie je neskoro. „Ak človek prestane s fajčením, pľúca sa do pôvodnej formy nedostanú zo dňa na deň. Bývalý fajčiar má pľúca nefajčiara až po dvanástich rokoch po poslednej cigarete,“ opisuje MUDr. Kasan, ktorý v UNB lieči a pomáha pacientom s rakovinou pľúc

S rakovinou pľúc bojujú ľudia najčastejšie po 50tke

Podľa štatistík Univerzitnej nemocnice Bratislava sa pľúcny karcinóm objavuje najčastejšie u ľudí vo veku 50 a 60 rokov.

Hoci v číslach prevažujú s touto diagnózou muži, v posledných rokoch prudko stúpa počet žien s týmto ochorením. „Na našej klinike hospitalizujeme ročne približne 700 pacientov s týmto ochorením, a ročne aplikujeme asi 3 500 chemoterapii na oddelení a ambulancii,“ hovorí MUDr. Kasan.

Rakovina pľúc nebolí, dôležitá je preto prevencia

„Karcinóm pľúc nebolí, pretože pľúca nemajú nervové zásobenie citlivosťou,“ vysvetľuje MUDr. Kasan. Dôležitá je preto prevencia. „Rakovina pľúc začne bolieť až vtedy, keď prerastie do miest, kde už je citlivosť a to už môže byť pokročilejšie štádium,“ upozorňuje na dôležitosť preventívnych prehliadok lekár.

Príznaky možnej rakoviny pľúc

• pretrvávajúci kašeľ,
• pocit dýchavičnosti,
• zastretý, chrapľavý hlas,
• vykašliavanie krvi,
• úbytok na váhe, strata chuti do jedla,
• opakujúce sa zápaly priedušiek,
• bolesť na hrudníku, chrbte či pažiach.

 

Porovnanie – Kratom vs CBD

Porovnanie podobností a rozdielov medzi CBD a Kratomom

Metrika CBD
(Konope)
Kratom
(Mitragyna speciosa)
Účinky nízké dávky Mierne nootropikum

 

Mierny účinok proti bolesti

Mierne anxiolitikum

Zvýšená energia

 

Mierne vzrušenie

Účinky vysoké dávky Zníženie bolesti

 

Redukcia stresu a úzkosti

Sedácia a spánok

Protizápalové

Zníženie bolesti

 

Eufória

Redukcia stresu

Sedácia a spánok

Bezpečnosť Veľmi bezpečné aj pri
vysokých dávkáchNízke riziko
nežiaducich účinkov
Bezpečný v nízkých dávkach, ale môže vyvolať vedľajšie účinky

 

Vysoké dávky môžu viesť
k „kratomové potácanie sa“

Dlhodobé užívánie môže
viesť k závislosti

Vedľajšie účinky Sedácia

 

Nevoľnosť

Nízký krvný tlak a závrat

Nevolnosť a zvracanie

 

Závrat

Rozmazané videnie

Strata svalovej koordinácie

Sedácia

Legálnosť Legálne v celej Európe

 

Legálne ve všetkých
50 štátoch USA

Legálne v Kanadě, Mexiku
a vo väčšine Južnej Ameriky

Legálne v niektorých európskych krajinách, v ČR legálne ako zberateľský predmet

 

V USA legálne na federálnej úrovni, ale v niekoľkých štátoch USA zakázaný

Ilegálne v Kanadě

Legálne vo väčšine Južnej Ameriky

Pôvod Konope pochádza z Ázie
a Stredného východu
Juhovýchodná Ázie (Thajsko, Borneo, Indonézia atď.)
Aktívne zložky CBD

 

THC

CBG

CBC

CBN

THCV

Mitragynin

 

7-hydroxymitragynin

Paynanthein

Speciogynin

Farmakologie Modulátor receptoru
CB1 a CB2
Opioidní agonista

 

Dopaminergní

Príprava CBD oleje a kapsule

 

CBD požívatiny

Surový konopný kvet

Koncentráty

Žuvanie surových listov

 

Sušený prášok z listov
zmiešaný s vodou

Kapsule

Tinktúry

 

Kratom

Kratom nie je droga. Kratom nie je opiát. Kratom nie je syntetická látka. Prirodzene sa vyskytujúci Kratom je bezpečný bylinný doplnok, ktorý sa správa ako čiastočný agonista mu-opioidného receptora a používa sa na liečbu bolesti, dodáva energiu, dokonca potláča depresie a úzkosti, ktoré sú v Českej a Slovenskej repubike dosť bežné. Kratom neobsahuje žiadne opiáty, ale viaže sa na rovnaké receptorové miesta v mozgu. Čokoláda, káva, cvičenie a dokonca aj materské mlieko zasahuje tieto receptorové miesta podobným spôsobom.

Závislosť

Závislosť je v medicíne podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie choroba (teda nie len prejav slabého charakteru či vôle), a to choroba definovaná takto: duševný, prípadne aj telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby, alebo nepremožiteľnej potreby opakovane a periodicky privádzať do svojho tela príslušnú látku.

Prejavy závislosti od určitého predmetu závislosti môžeme zhrnúť nasledovne:

-silná túžba a rastúca chuť po predmete závislosti – Lieky, Káva , Alkohol, Tabak, Čokoláda
-znížené sebaovládanie (súvisí počiatkom, ukončením alebo množstvom užívania predmetu závislosti) – Lieky, Káva , Alkohol, Tabak, Čokoláda
-zvyšovanie tolerancie voči predmetu závislosti a následné zvyšovanie dávok – Lieky, Káva , Alkohol, Tabak, Čokoláda
-možné abstinenčné príznaky po vysadení (psychické: podráždenosť, depresívnosť, agresivita, ale môžu sa vyskytnúť i silné telesné príznaky) – Lieky, Káva , Alkohol, Tabak
-pokračovanie v užívaní škodlivej látky či v nebezpečnom správaní i napriek jasným dôkazom o škodlivosti – Lieky, Káva , Alkohol, Tabak

Legálni narkomani medzi nami

Zdá sa, že ide o verejné tabu. Kým o nelegálnych omamných látkach sa pravidelne informuje a štatistiky o nich zapĺňajú rubriky čiernych kroník, o dostupných liekoch sa poväčšine mlčí.

Pritom najpredávanejšími liekmi na Slovensku sú analgetiká, čiže lieky proti bolesti. Rovnako negatívny trend badať pri rôznych liekoch proti úzkosti či iných psychickým problémoch.

Ľubomír Okruhlica z Centra pre liečbu drogových závislostí, liečeniu kvôli závislosti na liekoch podlieha momentálne približne dvesto pacientov, čo predstavuje menej ako jedno percento zo všetkých liečených pre závislosti.

Zo spomínaných dvesto ľudí sa polovica pacientov lieči od závislosti na sedatívach, čo sú hlavne spomínané benzodiazepíny. Takisto ide o lieky na spanie. Druhú polovicu pacientov tvoria ľudia závislí od liekov na bolesť.

Väčším problémom je najmä predaj voľnopredajných liekov proti bolesti, teda klasické ibuprofény, paracetamoly, či ibalgíny. Keďže ide o voľnopredajné lieky, môže si ich človek voľne kúpiť bez toho, že by nadmerné užívanie týchto liekov dokázal zachytiť napríklad jeho všeobecný lekár.

Dôležitejšie je, aby si ľudia uvedomovali, že aj voľnopredajný liek je liek, obsahuje účinné látky, ale aj látky, ktoré môžu pri nadmernom užívaní viesť až k závislosti.

Legálne byliny s podobnými účinkami Kratomu

Existuje množstvo byliniek a výrobkov so sedatívnymi účinkami, pozrime sa na to ktoré sú to:

Harmanček

 • Ukľudňuje myseľ, uľahčuje zaspávanie a prehĺbuje spánok
 • Posilňuje imunitu a bojuje proti chrípke a prechladnutiu
 • Tlmí nepríjemné svalové kŕče a bolesť
 • Hojí rany a kožné podráždenie vrátane spálenín od slnka
 • Uľavuje od žalúdočných ťažkostí
 • Čistí a rozjasňuje pleť
 • Spomaľuje predčasné prejavy stárnutia
 • Redukuje tmavé kruhy pod očami
 • Zbavuje vlasy lupín a dodáva im lesk
 • Pomáha pri hemoroidoch

Ashwagandha

 • Ukľudňuje myseľ, odbúrava škodlivé prejavy prílišného stresu a úzkosti
 • Prehĺbuje spánok a urýchľuje zaspávanie
 • Pomáha pri problémoch s erekciou, zlepšuje kvalitu spermií a má afrodiziakálne účinky
 • Vyrovnáva krvný tlak a tiež hladinu cukru v krvi
 • Stimuluje výkon štítnej žľazy aj ľadvín a je veľmi nápomocná pri anémii
 • Posilňuje imunitný systém a detoxikuje organizmus
 • je vnímaná pozitívne pri boji s rôznými druhmi rakoviny
 • Doporučuje sa ľuďom s reumatickými ťažkosťami a artritídou
 • Užíva sa ako prevencia epileptických záchvatov
 • Podporuje naberanie svalovej hmoty pri cvičení
 • Vlieva do nášho tela energiu a zlepšuje funkciu mozgu, obzvlášť centra pamäti
 • Uľahčuje priebeh nástupu menopauzy
 • Spevňuje a vyživuje pleť aj vlasy

Klanopraška čínská

 • Normálna činnosť pečene
 • Pôsobí ako adaptogén
 • Má antioxidačné schopnosti
 • Podporuje normálne trávenie a funkciu pečene, zároveň je prečisťuje
 • Podporuje normálnu funkciu dýchacieho systému
 • Pôsobí ako tonikum
 • Podporuje mentálnu pohodu

 

Sluncovka kalifornská

 • Stará sa o zdravý spánok
 • Podporuje činnosť mozgu
 • Zlepšuje pamäť, sústredenie a intelekt
 • Zmierňuje psychické napätie a úzkosti
 • Napomáha pri pretrvávajúcom kašli a rýchlom pulze
 • Má antimikrobiálne, analgetické a sedatívne vlastnosti
 • Priaznivo pôsobí na organizmus pri vysokých horúčkach

Chmeľ

 • Lupulín pôsobí utišujúco na nervovú sústavu pri nespavosti
 • Je vhodný pri ťažkostiach v období klimaktéria
 • Pri zvýšenej nervovej podráždenosti
 • Je vhodný pri migrénach
 • Neurotických stavoch spojených so sexuálnym vzrušením u mužov a pri frigidnosti žien
 • Zvyšuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie
 • Účinkuje utišujúco pri bolestiach funkčných ochorení tráviaceho ústrojenstva spojených s hyperaciditou a anorexio
 • Podporuje tráviace procesy
 • Má aj močopudné účinky
 • Zvonka sa používa pri zle sa hojacich ranách

Káva

 • Spaľovanie tukov
 • Podpora činnosti mozgu
 • Dodanie dôležitých látok
 • Zníženie rizika ochorení
 • Fyzická kondícia
 • Zdravá pečeň
 • Zníženie rizika depresie
 • Zníženie rizika infarktu
 • Antioxidanty
 • Zníženie rizika Parkinsonovej choroby

Levanduľa

 • Uľahčuje vyrovnávanie sa so stresom
 • Podporuje činnosť mozgu a kognitívne funkcie
 • Uľahčuje zaspávanie a prehĺbuje spánok
 • Urýchľuje hojenie rán a zmierňuje podráždenie kože napríklad po bodnutí hmyzom
 • Tlmí pocit bolesti a funguje pri migrénach
 • Má protizápalové účinky
 • Uľavuje od menštruačných kŕčov
 • Má pozitívny vplyv na rast vlasov a kvalitu pleti
 • Prospieva zažívaciemu aj kardiovaskulárnemu systému
 • Upravuje hladinu glukózy v krvi

Ľubovník bodkovaný

 • Pôsobí antidepresívne a pomáha pri zmene nálad
 • Užíva sa pri problémoch s pečeňou a žlčníkom
 • Má antibiotické aj antivírusové účinky
 • Je vhodný v období menštruácie i klimaktéria
 • Posilňuje cievy a zlepšuje krvný obeh
 • Môžete ním ošetriť opuchy, pomliaždeniny a drobné ranky
 • Pomáha aj pri ekzémoch, či hemoroidoch

Kocúrnik obyčajný

 • Silné antidiaroikum
 • Pri chronických bronchitídach
 • Sedativum
 • Mierni horúčku
 • Privoláva spánok
 • Tíši bolesti hlavy a žalúdka
 • Slúžia ako nervínum (najmä pri histérii)
 • Má upokojujúce účinky, pomáha pri strese a nervozite

Valeriána lekárska

 • Tlmí pocit úzkosti a navodzuje kľudnú myseľ, čím podporuje kvalitnejší spánok
 • Uľahčuje vyrovnávanie sa so stresom
 • Funguje ako prírodný pomocník pre deti aj dospelých s ADHD
 • Zmierňuje menštruačné bolesti a potláča nepríjemné prejavy spojené s menopauzou
 • Odporúča sa ľuďom s obsedantno-kompulzívnou poruchou a so syndrómom nekľudných nôh, upravuje zažívanie
 • Znižuje riziko epileptických záchvatov
 • Pôsobí pozitívne na kardiovaskulárny systém
 • Zlepšuje kognitívne funkcie na čele s pamäťou
 • Je vhodná pre potlačenie únavy a nevoľností spojených s chemoterapeutickou liečbou

Materina dúška

 • Posilňuje nervovú sústavu, zmierňuje migrenózne stavy, bolesti hlavy a závrate
 • Posilňuje imunitné reakcie organizmu
 • Pôsobí proti kašľu či zápalu priedušiek
 • Zmierňuje nespavosť
 • Pomáha pri nervozite a podráždenosti
 • Priaznivo pôsobí proti svalovým kŕčom
 • Lieči zápaly močových ciest

Skullcap (Scutellaria galericulata)

 • Uzkosti a nervové napätie
 • Problémy so spánkom
 • Pri epilepsii
 • Proti bolesti
 • Antioxidačné účinky

Mak

 • Mak ukľudňuje
 • Pre zdravé nervy a proti nespavosti
 • S výnimkou semien je celá rastlina jedovatá
 • Mak je ópium
 • Hlavným alkaloidom je Morfín
 • Má omamné účinky
 • Výroba heroínu

Záver

Keď je legálny alkohol, tabak, káva, byliny s podobnými účinkami Kratomu tak nevidím dôvod prečo by nemal byť aj Kratom

Céla správa na kratom nie je droga

Všetky údaje a informácie uverejnené na týchto webových stránkach sú len informatívne. Prevádzkovateľ zároveň prehlasuje, že všetky informácie (texty, fotografie, mapové podklady a ostatné dáta) boli získané z voľne dostupných zdrojov