Späť hore
Zdieľať

Odrody Kratomu

admin 24. septembra 2021 0 komentárov

Prečo existujú rôzne odrody?

Odrody Kratomu s ktorým sa ľudia ešte len zoznamujú, môžu byť iba prekvapený tým, že ako jedna rastlina – Mitragyna Speciosa môže mať toľko rôznych odrôd. Hlavné rozdiely spočívajú v samotnom pestovaní a podmienkach v ktorých strom raste a následne je to o metodike spracovania.

Veľa ľudí si myslí, že sú to skutočné odrody ako napríklad pre porovnanie s jabloňou. Nie, samozrejme, že to tak nie je. Ide tu o výsledný produkt s odlišnými vlastnosťami, teda pomer alkaloidov a ich percentuálny obsah.

Keď sa zozbierajú listy Kratomu, tak následujúci proces a to je sušenie, ktoré zmení konečné chemické zloženie listov.

Výsledný produkt závisí od toho, aké podmienky mal pri pestovaní, akým typom spracovania si prešiel list, najdôležitejšie je aká bola metóda sušenia a či boli listy fermentované. Všetky rozdiely a teda odrody Kratomu vznikajú počas týchto častí procesu.

Druhy Kratomu

Kratom alebo aj Mitragyna speciosa

Ako sú klasifikované farby Kratomu?

Pri vyberaní odrôd pravdepodobne uvidíte, že je Kratom zvyčajne rozdelený medzi červené, zelené a biele odrody. Existuje aj niekoľko špeciálnych farieb, ktoré sa môžu občas u predajcov objaviť, napríklad ako je zlatá alebo žltá, ale obvykle nájdete už spomenuté tri základné farby.

V priebehu pár rokov došlo v Kratom komunite k otázkam, aký význam majú tieto farby v priemysle. Je to marketing? Je to založené na farbe listov? Alebo je to niečo iné?

Sušenie je najdôležitejšie

Farba Kratomu a jej špecifické vlastnosti účinkov, najviac súvisí so spôsobom sušenia. Červené listy sú vystavené väčšiemu slnečnému žiareniu a sušia sa vonku, alebo sa používa umelé UV žiarenie, v závislosti od odrody. Zelené listy sa zvyčajne sušia vo vnútri a biele musia byť tak isto vo vnútri a hlavne v tme.

Variácia medzi červeným a bielym Kratomom sa často dá jednoduchšie vysvetliť tak, že červená je „zrelejšia“ a biela je „mladšia“. Z hľadiska celkového vystavenia svetlu a slnku je to pravda, ale terminológia niekedy môže pôsobiť dosť mätúco.

Čo môžete očakávať od konkrétnych odrôd

Názvy odrôd Kratomu sa vôbec nemusia zhotodvať s tým kde rastlina rastie, ale ako bolo už spomenuté tak ide hlavne o konkrétne podmienky a tak o pomer a obsah alkaloidov – teda o účinky.

„ Napríklad červený Kratom Bali je známy vysokým obsahom alkaloidov, ale pestuje sa na Sumatre kvôli lepším podmienkam rastu „

Názvy odrôd sa teda priraďujú na základe:

– Podmienky, v ktorých rastlina vyrastá

– Obsah alkaloidov

– Metóda sušenia

– Spracovanie

Tieto štyri faktory teda tvoria špecifickú odrodu a jej účinky. Názvy odrôd nám uľahšujú výber Kratomu, ktorý nám vyhovuje.

Sú nezvyčajné a nové odrody Kratomu dôverihodné?

Teraz keď už viete o tom ako funguje rozdelovanie odrôd do kategórií podľa názvu a ich účinkov, tak si môžeme rozobrať aj tému, či môžeme dôverovať iným odrodám, ktoré vidíme prvý krát a majú zvláštny názov alebo farbu. Ide hlavne o to, kto Kratom predáva, či je dôverihodný a overený.

Farby a druhy si mnohokrát dávajú už samotní pestovatelia na základe tamojších štandardov. Najjednoduchšia cesta ako zistiť či vám takýto Kratom vyhovuje je vlastnou cestou testovania a skúšania rôznych odrôd a druhov.

Sme presvedčený, že pokiaľ kupujete Kratom od renomovaných predajcov tak môžete vyskúšať ktorýkoľvek druh či odrodu.

 

Všetky údaje a informácie uverejnené na týchto webových stránkach sú len informatívne. Prevádzkovateľ zároveň prehlasuje, že všetky informácie (texty, fotografie, mapové podklady a ostatné dáta) boli získané z voľne dostupných zdrojov