Späť hore
Zdieľať

Účinky Kratomu

admin 24. septembra 2021 0 komentárov

Účinky Kratomu

Účinky Kratomu a samotný Kratom je jednen z najvariabilnejších účinných prírodných produktov, pretože každá odroda nám ponúka tri základné farby a prináša tak širokú škálu rôznych účinkov, o ktorých sa dozviete aj v tomto článku.

Existuje teda mnoho odrôd tejto rastliny a každá rastie v špecifických podmienkach a na inom území, napríklad Borneo (ostrov Borneo) alebo Malay (Malaysia), ale nie vždy to platí.

Ako sme si už spomínali tak sa tieto odrody rozdelujú podľa farby žiliek listov, ktoré priebežne kontrolujú tamojší poľnohospodári a ešte pred zberom zistujú obsah alkaloidov, aby vedeli kedy presne môžu zberanie zahájiť.

Účinky Kratomu

Účinky Kratomu

Účinky podľa farby listov

Červený Kratom

Tento Kratom je vďaka svojej povahe a jeho účinkom najpopulárnejší po celom svete. Po užití červeného Kratomu sa dostaví pocit uvoľnenia a jemnej sedácie podľa dávky. Je to Kratom vhodný skôr na ten večer pri oddychu s priateľmi, ale v menšom množstve môže pôsobiť aj jemne stimulujúco.
Používa sa aj na tlmenie fyzickej bolesti a pomáha aj na úzkosť a depresiu.

– potláča úzkosť
– dobrý na stres
– pomáha na črevné problémy
– na spánok (vačšia dávka)
– potláča bolesti kĺbov a iné typy bolestí

Biely Kratom

Kratom z bielych listov je historicky najviac úžívaným našimi predkami z oblasti Ázie a to hlavne na tvrdú prácu a veľa energie.
Tento Kratom rozhodne stojí za to vyskúšať a pomáha hlavne ľuďom, ktorí potrebujú byť stále pripravení, flexibilní a majú veľa práce. Napríklad si ho môžete ráno vychutnať namiesto kávy.

– energický
– jemná eufória
– potláča stres a úzkosť
– pomáha na koncentráciu

Zelený Kratom

O tomto druhu by sa dalo povedať, že je takým pomyselným stredom medzi bielym a červeným Kratomom.
Zelený Kratom teda zahrňuje viacero účinkov, ktoré sa líšia hlavne od veľkosti užitej dávky. Táto široká škála účinkov, od energie cez eufóriu až k príjemnej sedácie robí tento druh veľmi oblúbeným hlavne na zábavu v spoločnosti ľudí s priateľmi, ale aj doma s rodinou.
Zelený Kratom je perfektný na prvý zážitok s touto rastlinou, hlavne preto, že je krásne variabilný.

– eufória
– potláča úzkosť
– odstraňuje stres
– potláča všetky typy bolestí
– energia
– príjemná sedácia (vačšia dávka)
– komunikatívnosť

Všetky účinky Kratomu sa odrážajú nie len od veľkosti dávky, ale aj jednotlivo od každého užívateľa. Preto by mal každý začiatočník najprv spomaliť a postupne si nájsť vlastný spôsob a veľkosť dávkovania.

Úľava od bolesti

Kratom je účinným prostriedkom ako sa zbaviť až stredne silnej bolesti a to aj pri ochoreniach ako osteoartritídaosteomalaciaosteoporózachronická bolesť chrbtareumatoidná artritída či bolesť kĺbov.

Je to môžné vďaka dôležitým alkaloidom, ktoré rastlina obsahuje. Tieto alkaloidy sa viažu na opioidné receptory, nie sú to však opiáty.
(to však neznamená, že ľudia nedokážu Kratom zneužívať a preto treba brať ohľad pri zaradení rastliny do svojej bežnej rutiny).

Kratom nie je opiát, no spôsobuje zvýšenie uvoľňovania enkefalínov a endorfínov, ktoré utlmujú prenos signálov bolesti v mozgu a práve preto pôsobí podobne ako niektoré lieky proti bolesti.

Pomoc pri sústredení na prácu či štúdium

Kratom dokáže zvýšiť motiváciu a chuť byť produktívnejším a celkovo z efektívniť váš pracovný čas.
Najvýznamnejšie alkaloidy Kratomu (7-hydroxymitragynín a mitragynín) svojou účinnosťou a väzbou na opioidné receptory pomáhajú ľuďom pracovať efektívnejšie, s chuťou a motiváciou a tiež neporovnateľne s väčšou koncentráciou a vytrvalosťou.

Užitie rastliny okrem toho uvoľňuje upokojujúce látky ako je napríklad dopamín či serotonín, ktoré okrem relaxačného účinku tiež zvyšujú sústredenie, ale tiež motiváciu potrebnú na riešenie rôznych problémov alebo úloh. Preto ľudia vedia Kratom oceniť už takmer po celom svete.

Je rovnako vhodný pre tých čo pracujú fyzicky, ako aj pre psychicky vyčerpávajúcu prácu.

Kratom a cvičenie

Napriek tomu že je Kratom v tomto sektore menej známy, tak je naozaj pravdepodobné, že sa to v blízkej budúcnosti môže zmeniť.
Pri správnej dávke sa dá dosiahnuť naozaj citeľné zvýšenie energie, sebavedomia a motivácie k tvrdému tréningu.

Ak sa vrátime k základom účinkov, tak je to naozaj ideálna kombinácia a stojí to za skúšku dať šancu takejto predtréningovke.

Ten kto chodí cvičiť alebo robí nejaký šport tak vie, že sa pred tréningom zvykne dávať napríklad kofein.

Zaujímavé však je, že káva a Kratom sú si veľmi príbuzný, pretože sú z rovnakej čeľade. Takže by to dokonca mohlo tvoriť aj zaujímavú kombináciu.

Účinky Kratomu zvyšujú aj vytrvalosť a prah bolesti, čo by mohlo pomôcť pri silových tréningoch a tiež je vhodný na kardio spojené s chudnutím, keď že veľa krát aj znižuje chuť do jedla.

Ako reaguje na Kratom náš organizmus

V závislosti od kmeňa môže kratom pôsobiť upokojivo alebo stimulačne. Dve zlúčeniny mitragynín a 7-α-hydroxymitragynín, „interagujú s opioidnými receptormi v mozgu a spôsobujú sedáciu, miernu eufóriu a zníženie bolesti, najmä keď užívatelia konzumujú veľké množstvo rastliny,“ uvádza Národný inštitút pre zneužívanie drog. Mitragynín tiež pôsobí ako stimulant a interaguje aj s inými receptormi v mozgu.

Je Kratom legálny?

Výroba kratomu a pestovanie stromu Mitragyna Speciosa je legálne vo väčšine štátov. Dá sa kúpiť aj v kamenných obchodoch alebo online. Správa potravín a liečiv túto látku sídce nezakazuje, ale oficiálne by sa nemala konzumovať.

Je Kratom bezpečný?

Ak je produkt čistí, bez prímesí a dobre skladovaný, čiže v suchu, chlade a v tme, tak je v primeranej dávke a bez kombinácie s inými látkami považovaný za bezpečný. Treba si však uvedomiť, že kratom je návyková látka a treba k nej pristupovať s opatrnosťou. Dávkovanie neprehánať a nenavyšovať. V prípade, že by vám Kratom nič nerobil alebo prestal účinkovať ako do teraz, tak skúste napríklad inú odrodu.

Fakty o kratome

 1. Niektoré zlúčeniny z kratomu by mohli byť užitočné prinajmenšom ako základ pre vývoj lepších liekov proti bolesti, bez vzniku závislosti na opioidoch.
 2. To by bol v liečbe bolesti úžasný pokrok. Najhorším dopadom zákazu kratomu by bolo potlačenie celého výskumu v tejto oblasti.
 3. Proti bolestiam, únave a na podporu dobrej nálady sa Kratom v Ázii užíva viac ako stovky rokov.
 4. Často ho proti vyčerpania užívajú pracovníci v ťažkých a monotónnych profesiách (napríklad ázijskí roľníci v minulosti).
 5. Niekoľko štátov juhovýchodnej Ázie, Európy (Dánsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko) a Ameriky Kratom zakázalo kvôli obavám zo závislosti na ňom.
 6. Legálne nie je tiež v Austrálii, Malajzii a na Novom Zélande.
 7. V Thajsku bol nelegálne a zároveň najviac užívanou zakázanú drogou až do roku 2013, kedy ho opäť vláda zlegalizovala.
 8. Tmavo zelené listy kratomu sa najčastejšie sušia, drvia na práškom.
 9. Kratomový prášok máva zelenú alebo svetlo hnedú farbu.
 10. Podľa legendy – otec radšej vydával dcéru tomu, kto užíval Kratom, než tomu kto ho neužíval. Po kratome je totiž väčšia chuť do práce.
 11. Produkcia kratomu nie je regulovaná a pre predaj neexistujú žiadne štandardy.
 12. Stáva sa, že je hladina alkaloidov v kratomových doplnkoch podstatne vyššia, než v čerstvých listoch.
 13. Listy sa žujú pre zmiernenie muskuloskeletálnej bolesti, zvýšenie energie, chuti do jedla a sexuálnej túžby.
 14. Kratom sa používa aj na hudobných festivaloch a pri ďalších rekreačných aktivitách.
 15. Účinky kratomu nastupujú do 10 minút po konzumácii a môžu trvať až 6 hodín. Sila účinkov závisí na podanom množstve.
 16. U zvierat je Kratom pravdepodobne účinnejší ako morfín.
 17. Kratom sa niekedy mixuje s psychoaktívnymi látkami, ako je napríklad kofeín.

 

 

 

 

 

Všetky údaje a informácie uverejnené na týchto webových stránkach sú len informatívne. Prevádzkovateľ zároveň prehlasuje, že všetky informácie (texty, fotografie, mapové podklady a ostatné dáta) boli získané z voľne dostupných zdrojov